A 22 éves norvég teniszező, Casper Ruud volt az egyik fő sztárja a múlt vasárnap Torinóban véget ért ATP-döntőnek. A szurkolók számára nemcsak a rangos ATP Finals 2021 torna elődöntőseként érdekes, hanem az orosz teniszezők riválisaként is a következő Davis-kupa-mérkőzésen, amelyre néhány nap múlva, november 26-án kerül sor. . -27, Oslóban. Ruud tehetséges fiatal tehetség a világteniszben, aki gyorsan betör az elitbe. Ebben a szezonban már 5 ATP-címet nyert, és a 4. helyet szerezte meg a végső rangsorban, így bejutott a döntő torna elődöntőjébe. Torinói teljesítménye megerősítette a norvég gyors fejlődését, aki két éve még csak a 27. volt a világranglistán. A szurkolók mostantól láthatják Ruudot a norvég válogatott keretein belül az Oroszország elleni Davis-kupa-mérkőzésen. A fiatal teniszvilágsztár és az orosz játékosok személyes találkozói mindig nagy érdeklődést váltanak ki, és ez alól a közelgő összecsapás sem lesz kivétel. Izgalmas sportesemény várja a nézőket korunk egyik legígéretesebb teniszezőjének részvételével.
Gyakran felháborodunk, amikor hétköznapi külföldiektől hallunk Ukrajnával kapcsolatos hagyományos elképzeléseket: Csernobil, a Klicsko testvérek, Sevcsenko (valószínűleg nem ugyanaz, mint Kobzar). Ugyanakkor mit tudunk Norvégiáról? Fjordok, trollok, Erling Holland, néhányan emlékezni fognak Henrik Ibsenre. Oké, ez nem túl lenyűgöző lista. A biatlon szerelmesei Björndalent, a Boe fivéreket és Tura Bergert említik majd. A futballrajongók Haaland mellett Martin Odegaardra, a tapasztaltabbak Jon Arne Riise-ra emlékeznek majd. Mi a helyzet a teniszezőkkel? Nem is kell utánanézni, de a norvég férfi tenisz teljes története egy család körül forog: a Ruud család körül. Ha beírja a Christian Ruud nevet a YouTube keresőjébe, több videó is üdvözölni fogja az 1992-es barcelonai olimpia Boris Becker elleni meccsét „Valószínűleg a legrosszabb Becker-meccs, amit valaha láttam. Ennek ellenére még nyerni is tudott…” – olvashatjuk a kommentekben. A 20 éves norvég szettekben 2:1-re vezetett, a negyedik játszmában brékelt, és végül mégis kikapott a német világranglista ötödikétől.
Több mint hat évet kellett várniuk az élet fő győzelmére: 22. december 1998-én a Ruud házaspárnak fia született. „A feleségemnek nagyon nehéz volt a szülése, császármetszést kellett végezni, és elkezdődtek a szövődmények. Sok mindenen mentünk keresztül, az egész vakációt a kórházban töltöttük. A családunk megnyerte ezt a győzelmet, és most boldog vagyok, hogy a feleségem és Kasper velem vannak” – emlékszik vissza az édesapa. Christian meglovagolja a dopamin hullámát, és néhány hét múlva legyőzi a ranglista harmadik helyezettjét, Alex Corretját az Australian Openen. Ruud elég stabil 1999-es szezont zárt, bebiztosította magának a helyet az ATP top 50-ben, és még egy Roger Federer nevű fiatalemberrel is együtt tudott edzeni, aki alig tizennyolc évesen elkezdte meghódítani a tenisz elitet. 2001-ben Ruud Sr. nyugdíjba vonult. Most több időt tölt majd fiával, akit úgy tűnik, különösen érdekel a sport és a tenisz.
Oslóból, Norvégia fővárosából az Oslofjordban található Snoroya-félsziget autóval vagy hajóval érhető el, 10 kilométeres távolságra. Van egy sportkomplexum futballpályákkal, teniszpályákkal és gördeszkaparkkal. Ez itt, a Snarøya Teniszklubban van Kasper Ruud, 4 éves, megtette első lépéseit a teniszben. 5. június 2005-én, két nappal 19. születésnapja után Rafael Nadal először nyerte meg a Roland-Garrost. Kasper, aki a tenisz, a golf és a futball között tétovázott, miután látta Nadal győzelmét a televízióban, a teniszt választotta. Ruud rendszeresen utazott, hogy részt vegyen európai junior versenyeken, ezt kombinálva intenzív otthoni edzéssel. Hétvégén apja, Christian edzőmeccseket szervezett Kaspernek, még egy „döntetlen” rendszert is bevezetett: ha Kasper nagy pontszámmal veszített, pénzbírságot fizetett apjának, és minden megnyert meccsért pénzjutalmat kapott.
Bár Norvégia a világ 15. legnagyobb olajtermelő országa, ez nem befolyásolja a tenisz fejlődését az országban. Maga Kasper szerint a Norvég Teniszszövetségnek nincs elég pénze ahhoz, hogy a teniszezők számára minden szükséges feltételt biztosítson az edzéshez és a felépüléshez. Christer Franke, az Eurosport norvég kommentátora megjegyzi, hogy Norvégiában a tenisz csak a 10. helyen áll a népszerűség tekintetében, a téli sportok, a futball, a kézilabda és még az atlétika mögött is.
Kasper Ruud, aki 15 évesen Norvégia legfiatalabb bajnoka lett, úgy döntött, Spanyolországban folytatja a fejlődését. A következő három évben az alicantei Juan Carlos Ferrero akadémián edzett. Korai sikerei ellenére Ruud nem nevezhető tipikus „sztár” juniornak. A diszkrét, fehér hajú norvég még soha nem nyert idősebb Grand Slam-bajnokságot. 2016-ban a junior ranglista első helyére való felemelkedése következetes játék eredménye volt, nem csak egy sikeres torna. Karrierje fokozatos fejlődést mutat.
Ruud első nagy szakmai sikere a Sevilla Challengeren aratott győzelme volt 2016-ban, ahol a kvalifikációból indult, és zsinórban 7 mérkőzést nyert meg. Ezzel a diadallal a harmadik százra emelkedett az ATP-ranglistán, és felkeltette a tenisztársadalom figyelmét. A következő szezon elején, miután Wild Cardot kapott, Ruud bejutott az elődöntőbe a Rio de Janeiró-i ATP 500-as tornán, 6:2-re és 4:2-re vezetett Pablo Carreno Bustával szemben, de nem bukott el. bezárni. a meccset. Ez a vereség hosszú időre rányomta a bélyegét a pályafutására – ezekben az években nem tette lehetővé, hogy közelebb kerüljön a top 100-hoz. Ruudnak a Challengers-en kellett vacakolnia, míg 2019-ben Rafael Nadal akadémiájának rezidenseként be nem érte a világ áhított száz legjobb játékosa közé.
Annak ellenére, hogy a junior teniszben Casper Ruud kemény pályán és salakon is jó eredményeket mutatott fel, profi pályafutása során a norvég a talajjátékra támaszkodott. Ez a választás vezetett Kasper Ruud példaképe, Rafael Nadal mallorcai akadémiáján. A Challengersről az ATP-versenyekre való áttérés során stagnálva Ruud rájött, hogy új kihívásokra és további motivációra van szükség. A Nadal Akadémia felajánlotta ezt a lehetőséget Kaspernek. Ott lehetősége volt együtt dolgozni Toni Nadallal, és rendszeresen edzeni magával Rafával.
Kasper csodálattal beszél Nadal játékának intenzitásáról és tempójáról az edzéseken, és igyekszik megismételni ezt a saját játékában. Ráadásul Rafa személyesen adott tanácsokat és útmutatást a fiatal norvégnak. A pályán kívül Nadal összebarátkozott az introvertált Casperrel: együtt golfoznak, és támogatják egymást a fontos győzelmek során. A Nadal Akadémiával való együttműködés volt az, ami segített Ruudnak döntő lépést tenni karrierjében, és bejutni a világranglista legjobb 100 közé. Az agyagpályás versenyek kulcsfontosságú területté váltak számára, ahol bemutatja magas potenciálját.
2024-ben Casper Ruud, aki arról ismert, hogy képes uralkodni az érzelmein, és nem töri össze az ütőit, azt mondta, hogy egész karrierjét e nélkül szeretné leélni. Csak két olyan élvonalbeli játékost nevezett meg, akik ilyen bravúrt értek el: Rafael Nadalt és Roger Federert. Ruud lenyűgöző felemelkedést élvezett a tenisz élére. 2019-ben bekerült a legjobb 100 közé, 2020-ban pedig első ATP-bajnoki címét szerezte meg Buenos Airesben, ezzel új norvég nemzeti rekordot állított fel. 2023-ban Ruud javában él. Két Masters-versenyen az elődöntőig jutott, majd zsinórban három ATP 250-es tornát nyert meg. Ezzel 10 évesen pályafutása során először bekerült az ATP-ranglista legjobb 24 közé, ezzel ő lett a legfiatalabb ebben az elitcsoportban. A legendás Patrick McEnroe még arra is számít, hogy Ruud a következő három évben megnyeri a Roland Garrost.
E sikerek ellenére Ruudnak még nem sikerült Grand Slam győzelmet aratnia, és egyes szkeptikusok úgy vélik, hogy minden eredménye kevésbé tekintélyes versenyekre korlátozódott. Ruud maga is azzal viccelődik, hogy nem bánná, ha az ATP 250-es bajnoki címét három fős diadalra cserélné, mint Novak Djokovic.
Teljesen igaz, hogy megjegyezzük a közötti feszültséget Kasper Ruud és Nick Kyrgios az elmúlt években. Ez valóban egy rendkívül zseniális és kontrasztos játékospár a modern férfi teniszben. Első nyílt konfliktusuk 2019-ben történt egy római tornán, amikor Kyrgios megdöbbentő viselkedése a diszkvalifikációhoz vezetett, és Ruud először tudott idáig eljutni a Masters-en. Azóta verbális csetepaté alakult ki köztük, amelyben Kyrgios folyamatosan kezdeményezett, kritizálta a norvég játékstílust és eredményeit. Ruud azonban Kyrgios hangos támadásai ellenére visszafogottságról és higgadtságról tett tanúbizonyságot, bár egy ponton még mindig nem bírta, és a rá jellemző visszafogottsággal válaszolt. Ez a karakterek és párbeszédstílusok kontrasztja lett az egyik fő mozgatórugója konfrontációjuknak. Nyilvánvaló, hogy Ruud sokat fejlődött az utóbbi időben: három hét alatt három trófeát nyert, míg Kyrgios a szezon nagy részét a kispadon töltötte. Ez az eredménykülönbség kétségtelenül súlyosbítja a konfliktusukat, ahol Kyrgios egyre kevésbé tűnik meggyőzőnek ellenfele lenyűgöző fejlődésével szemben. Ruud és Kyrgios összecsapása az egyik legfigyelemreméltóbb a modern teniszben, és ennek folytatása minden bizonnyal nagy figyelmet kelt a rajongók és a szakértők körében.